Jak napsat závěrečnou vysokoškolskou práci

Bakalářka, diplomka, magisterská práce - různé názvy pro stejný typ závěrečné práce. Jak na ni?
Závěrečná vysokoškolská práce

Závěrečná práce je společně se státními zkouškami bezpochyby jednou z největších výzev, která čeká každého vysokoškoláka při honbě za titulem. Zatímco recept na státnice je poměrně jasný, bakalářská práce či magisterská v sobě může skrývat spoustu překážek. Není však třeba věšet hlavu, s naším návodem se v psaní neztratíte. Jak si s ní poradit, na co se připravit, co nepodcenit, a čemu se vyhnout obloukem? To všechno se dozvíte v následujícím článku.

Správně zvolené téma a kvalitní rešerše je základ úspěchu

Jedním z nejzásadnějších kroků při psaní bakalářské práce a zároveň ten, s kterým se sekáte jako první, je vhodně zvolené téma. Dobře si promyslete, jaké oblasti se budete věnovat. Dopřejte si dostatek času, nic neuspěchejte. Pokud bude téma bakalářky nebo diplomky zároveň vaším koníčkem, tím lépe. Psaní vám půjde lépe, pokud vás to bude zajímat. Navíc do procesu vstoupíte alespoň s nějakými počátečními znalostmi, to je dobrá startovací pozice.

 

Závěrečná vysokoškolská práce

Pokud si i přesto nejste jistí, a v hlavě máte jen nejasné obrysy, nevadí! Finální téma si můžete ujasnit až s vedoucím práce při samotném procesu psaní, kdy se v něm budete postupně zorientovávat. Finální podoba nakonec vykrystalizuje sama. Musí tomu ale předcházet dostatečná rešerše dostupných materiálů. Neměli byste zapomínat ani na již zpracované práce, které se věnovaly podobnému nebo stejnému tématu. Je totiž možné, že se stejné oblasti věnoval již někdo před vámi. Ani v takovém případě ale není třeba věšet hlavu. Stačí se jen pořádně zamyslet a najít si vlastní úhel pohledu, jehož optikou danou problematiku zpracujete.

Velmi častá chyba, které se spousta studentů dopouští, je zvolení příliš širokého tématu. Nejenže se v něm pak ztrácí váš vedoucí, ale především vy sami. Práci pak buď zbytečně nafukujete, nebo naopak vynecháváte podstatné části. Zvolte si zkrátka téma, které vás zajímá a zužte ho na jednu konkrétní oblast, ať si práci příliš neztěžujete!

Vhodný vedoucí závěrečné práce

Sehnat správného vedoucího někdy může být větší oříšek, než se na první pohled zdá, zvlášť pokud studujete v pandemické době. Často jediné, co důvěrně znáte, je jejich hlas, a když se poštěstí, tak možná rozklepaný obraz z nekvalitní kamery. V takovém případě vám nezbývá nic jiného než zabrouzdat na stránky vaší katedry, kde se nachází seznam potenciálních vedoucích bakalářské či diplomové práce. Pro bližší informace navštivte profily jednotlivých vyučujících v informačním systému vaší univerzity, kde bývá k nalezení seznam prací, které v minulosti vedli, publikace a obory, které vystudovali. Z toho pak můžete jednoduše odvodit, jestli se na vedení vaší práce hodí, a jestli na to má potřebné znalosti. Poté už stačí pouze rozkliknout jeho/její e-mail, nastínit vaší vizi a případně slušně požádat o konzultaci. S oslovováním potenciálního vedoucího rozhodně neotálejte. Dostatečným časový předstih se vám v budoucnu může hodit.

Pravidelné konzultace

Zřejmě jste už aspoň jednou ve svém životě slyšeli, že nikdy není ostuda se na něco zeptat. Při tvorbě bakalářky to platí dvojnásob. Radši se desetkrát zeptejte, než abyste něco udělali špatně. Váš vedoucí je tu od toho, aby vám pomohl. Na druhou stranu ale není na místě očekávat, že váš vedoucí dokáže zázraky. Práci za vás nenapíše, stejně tak ani noc před dedline nepřelouská celou práci, na kterou jste se po zbytek semestru vykašlali. Postupujte po částech, pravidelně konzultujte a zapracovávejte jeho/její poznámky.

Dostatek času

Čas. Čas. A ještě jednou čas. Nepodceňujte to. Kvalitní závěrečnou práci nenapíšete během několika dnů, zvlášť když vám za krk dýchá blížící se deadline. Začněte postupně, po krůčcích a nenechte se vystresovat. Podobné fráze pravděpodobně slýcháte ve škole dost často, skoro jako by si učitelé mysleli, že nemáte žádné jiné školní povinnosti. Na druhou stranu ale, ruku na srdce, kolikrát byste mohli vynechat seriálový maraton a těch pár hodin radši věnovat psaní bakalářky? Pokud to uděláte, věřte, že si ušetříte, pár nepříjemných stresů.Bakalářská práce

Pravidla akademického psaní

Stejně jako další slohové styly má i akademické psaní svá pravidla. Bakalářská práce zkrátka vyžaduje využívání specifických jazykových prostředků. Měli byste se vyhnout nespisovným výrazům, hovorovému jazyku, ale také subjektivního úhlu pohledu. Neměli byste používat žádné emocionálně zabarvené a práci založit na vlastním postoji. To ale neznamená, že byste si na téma nemohli vytvořit vlastní názor a do práce ho promítnout. Musíte ho však podložit relevantními argumenty a literaturou. Akademická práce zkrátka není novinářský článek ani úvaha. Pokud si nejste jistí, jak na to, není od věci, si před psaním bakalářky zapsat nějaké akademicky zaměřené kurzy, kde si psaní bakalářky vyzkoušíte nanečisto.

Pozor na deadline závěrečné práce

Pokud jste dosud nepoužívali diář, ať už elektronický nebo tištěný, nyní nastala vhodná chvíle začít. Zapomenout na důležitou konzultaci, nebo nehybný termín odevzdání části práce, není nic příjemného. Pečlivě si zjistěte a zapište důležitá závazná data a chovejte je v patrnosti.

 

Citování

Zcela zásadní dovedností, kterou byste měli bezchybně ovládat, je umění správného citování. Všichni asi víme, co je plagiátorství, a co po jeho odhalení následuje. Plagiátorství však nemusí pramenit pouze z vědomého podvodného jednání. Můžete se ho dopustit také omylem, což většinou způsobuje nedostatečná znalost a dovednost. To, že musíte poctivě uvádět všechny zdroje, se kterými pracujete, je samozřejmé. Je také ale nutné striktně rozlišovat mezi vlastními myšlenkami a těmi, které jste načerpaly z literatury. Nikdy neopisujte věty, aniž byste si je rovnou neodcitovali, nebo alespoň nezaznamenali zdroj. Při takovém množství literatury, s kterou budete během procesu pracovat, zapomenete ještě dřív, než dopíšete větu. Pokud jste se rozhodli psát závěrečnou práci anglicky, odpadají vám spousta mezikroků, i tak ale samozřejmě musíte dodržovat pravidla správného citování. Myslet byste měli také na relevantní citační normu, mezi nejvíce používané patří APA nebo ČSN ISO 960.

Formální úprava závěrečné vysokoškolské práce

U závěrečné práce je neméně důležitá formální úprava. I kdybyste měli všechno dobře odcitované a obsahově v pořádku, jinak perfektní práci vám může pokazit i stará dobrá gramatika. Spousta lidí si je svou češtinou jistá a obvykle nechybuje. Psaní bakalářky je ale něco úplně jiného, zvlášť, pokud jste v časovém presu. Proto je důležité dopřát si dostatečnou rezervu a věnovat pozornost i těmto zdánlivým maličkostem. Pokud si nejste jistí nějakým konkrétním jevem, můžete navštívit internetovou jazykovou příručku nebo pravidla českého pravopisu.

Zálohujte si text závěrečné práce

Zní to jako naprostá samozřejmost, ale věřte, že když se do psaní skutečně ponoříte, občas zapomínáte i na to, jaké je století. Zkuste na to ale myslet. O takový kus práce, do kterého jste vložili sami sebe, opravdu přijít nechcete. Pozor také na formátování, proveďte kontrolu doporučeného formátu písma, nadpisů mezer a okrajů ještě před tiskem diplomky.

Když vám vyučující na začátku bakaláře říkají, že je důležité si studium chytře naplánovat, nemávejte nad tím rukou s tím, že máte ještě dost času. Nejenže moc dobře ví, o čem mluví, ale těch pár let studia uteče ještě dřív, než se stačíte nadechnout. Pamatujte, že pro připuštění k obhajobě není jediná podmínka odevzdání závěrečné práce, ale také splnění všech potřebných předmětů a dostatečný počet kreditů. Pokud ve vašem informačním systému máte aplikaci Kontrola studia, využívejte jí! V opačném případě seznam povinných předmětů určitě najdete na stránkách katedry. Pamatujte na to, protože zjistit pak na konci bakaláře, že jste si kvůli své nepozornosti nevšimli, že je třeba splnit jeden určitý kurz, není vůbec příjemné.

Pokud se chcete prokousat podobnými tématy, neváhejte se prokliknou na Jak napsat email, nebo na Jak napsat průvodní dopis (také máme jak napsat motivační dopis). No a pro odlehčení tu je Psaní seminárek a prací nemusí být jen stres. A možná by Vás mohly zajímat i jiné články. Mrkněte se třeba na: 4 rady, jak se lépe soustředit na učení, 5 učitelů, které můžete potkat na vysoké škole nebo si před zahájením psaní bakalářské práce přečtěte Jaký typ prokrastinátora jste. 
 

Podobné články