Filmy na téma: V cizím těle

Už se vám někdy stalo, že jste se probudili a připadalo vám, že jste někdo jiný? Představujeme vám ty nejlepší filmy na téma výměna těla.

Výměna těl či identity je téma, které se v Hollywoodských filmech vrací stále dokola. A není se čemu divit. Záměnu těl lze totiž zpracovat hned několika různými způsoby. Nabízí se samozřejmě komediální zpracování, stejně jako dramatické až hororové. Tomuto tématu se však nevyhýbají ani thrillery či akční filmy. Podívejte se na náš výběr těch nejlepším filmů na téma v cizím těle.

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená místa tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo fastshare.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink, Disney+ nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. Jsou to sice placené služby, ale zase tam je opravdu dobrý výběr a nemusíte se bát, že nevědomky překračujete zákon.

Výměna těl v rodině – Freaky Friday / Mezi námi děvčaty

Freaky Friday (1976). Tento film není tak známý jako jeho nejnovější remake Mezi námi děvčaty z roku 2003. Jednu z hlavních rolí si zahrála mladičká, později oscarová Jodie Foster, její matku ztvárnila Barbara Harris. Oba filmy jsou adaptací úspěšného literárního počinu americké spisovatelky (tvůrkyně muzikálů i scenáristky) Mary Rodgers.

Like father like son (1987): Že by mužská verze Freaky Friday? Syn se snaží splnit očekávání svého otce, dokud se neocitne přímo v jeho těle. Stejný motiv pak najdete také ve snímku Splněné přání z roku 1988.

Mezi starší filmy, které pracují s tématem výměny těl mezi členy rodiny patří také snímek Sladkých osmnáct (1988): Na co nejvíc letí holky? Tělo vašeho 81letého dědečka to asi nebude. Za shlédnutí stojí také Svatý bič (1999): Bude výměna těl rodičů účinnější než manželská poradna?

Cizí tělo jako trest – sbohem, Charlie / Proměna / Já jsem ty a ty jsi já

O tom, že výměna těla se může stát trestem šitým na míru, pojednává snímek Sbohem, Charlie (1964): Ganster v těle něžné ženy tentokrát nezpůsobuje jenom problémy, ale už i nedorozumění vyvolaná vlastním rozporem vnitřku s vnějškem. Obdobným způsobem s výměnou těla pracuje i film Proměna (1991): Posmrtná náprava notorického sukničkáře probíhá v těle přitažlivé blondýnky. Čas pocítit oplzlé pohledy mužů na vlastní kůži!

Já jsem ty a ty jsi já (2006): Jak se říká, nenávist je jen krůček k lásce. Tím, že milujeme, často taky nenávidíme, jedno bez druhého si jen těžko představit. Hlavní hrdinové tohoto filmu jsou sousedé, nemají ale zrovna nejlepší vztahy. Populární fotbalista a intelektuální šedá myš se navzájem nemohou vystát. Pomůže jim výměna těl najít společnou řeč, nebo jen prohloubí již tak hlubokou nevraživost?

Cizí tělo jako druhá šance – Záhadný pan Jordan / Nebe může počkat …

Posmrtný život v cizím těle? Tento motiv najdeme hned v několika straších snímcích. Jedním z nich je Záhadný pan Jordan (1941): Asi nejstarší film k tématu. Dochází kde ke klasické situaci, kdy po smrti boxera dojde k nedorozumění v nebi, když se zjistí, že ještě umřít neměl. Jediná možnost jak se vrátit na Zem, je přijmout cizí tělo.

Za shlédnutí stojí také oskarový snímek Nebe může počkat (1978): Film sleduje nešťastný osud úspěšného sportovce (Warren Beatty), který po smrti dostává druhou šanci v těle zavražděného milionáře.

Téma výměny těl se objevuje i v mladších filmech. Zpátky na zem (2001): Ani přání ani trest, zkrátka náhoda. Hlavní hrdina, neúspěšný černošský komik náhodně zahyne. Vzápětí dostává druhou možnost, vrátit se na zem, bohužel ale v těle staršího boháče a začíná být konečně úspěšným. Zemřít pro úspěch, nemalá daň.

Fanouškům francouzských komedií doporučujeme skouknout To jsem já (2008): Tentokrát musí své tělo sdílet účetní se zavražděným zpěvákem. Tato hudební komedie je založená na společném chaosu rozdílných duší.

Pokud vás téma výměny těl opravdu zaujalo, dosyta si jej můžete vychutnat v seriálu V těle boubelky (2009): V cizím těle se ocitá i modelka Deb. Od nebeské brány se vrací zpátky na zem. Jenže místo ve svém vlastním těle se ocitá v těle úspěšné leč oplácené právničky. Pilotní epizodu můžete skouknout například na Youtube.

Nevyřízené účty v cizím těle

Přesto, že nejde o výměna těl v pravém slova symslu, kultovní snímek Tváří v tvář (1997) rozhodně stojí za shlédnutí. Agent FBI vs. Terorista. Nevyřízené účty vedou až k riskantní záměně tváře Johna Travolty a Nicolase Cage, která se samozřejmě zvrtne tím nejhorším způsobem. A hrozba v podobě bomby je stále ukryta kdesi v neznámu.

Fanoušky sci-fi filmů jistě potěší snímek V těle vraha (2000). V tomto kanadském sci-fi najdete nejen téma výměny těl, ale také klonování. To zní rozhodně zajímavě, co říkáte?

Maturita duchů (2012): Ve Španělsku to vzali trochu plošněji. Parta mrtvých studentů, kteří zemřeli při požáru, se vrací do školy, aby se převtělila do studentů současných a srovnala účty ze života před smrtí… Protože co potřebujete v hrobě víc než mít maturitu…?

Chci tvoje tělo!

La Machine (1994): V rukách šíleného psychologa vznikne takový speciální přístroj pohravávající si s lidskými mozky a těly. Gerard Depardieu učiní nešťastné rozhodnutí, když jako první vybere k experimentu mozek masového vraha. V tomto spojení nelze říct „děj se vůle boží“, spíše zamávat ďáblovi.

Dejte si pozor na to, co si přejete. Snímek V cizí kůži (2011) pojednává od dvou přátelích od dětství, kteří mají celoživotní přání – být v kůži toho druhého. Co když k tomu ale doopravdy dojde, je to takový med, jako v jejich představách?

Co to mám v kalhotech když jsem v cizím těle?

Výměna těla mezi mužem a ženou je opravdu vtipným způsobem pojata v teenagerovské komedii Žába k zulíbání (2002): Komik Rob Schneider, jakožto zanedbaný bezdomovec, přijde náhodou k tělu populární skrz na skrz růžové středoškolské roztleskávačky v podání Rachel McAdams. Co však na to ona, v jeho neudržovaném mužském těle?

Dalšísnímek na našem seznamu sice nepojednává přímo o výměně těl, nicméně Transamerika (2005) opravdu stojí za shlédnutí. Rebelantský Toby předstírá, že mu to nevadí, když se ale dostane jako narkoman do vězení, potřebuje někoho, aby ho odtud vysvobodil. Toby sice neví, že ho přišel vyzvednout jeho otec, považuje ho za bláznivou misionářku. Přichází totiž transexuál Bree, otec a matka v jednom. Zkouška dosud neexistujícího vztahu může začít.

Motiv transexuality se objevuej také ve snímku Laurence Anyways (2012). Mladičký queer Kanaďan Xavier Dolan pokračuje po Imaginárních láskách podobně vizuálně výjimečným filmem o osobní revoluci muže, který se cítí být ženou.

52 Tuesdays (2013): Dokážete si představit, že vídáte svou matku každé úterý, abyste sledovali, jak se postupně stává mužem? Tento australský snímek má rozhodně, co nabídnout.

Ve filmu Seznamte se, Joe Black (1998) nejde o záměnu těl, jako ve výše jmenovaných filmech, přesto by vám neměl tento povedený kousek uniknout. Kdo by kdy řekl, že se smrt může převtělit i do nestárnoucího Brada Pitta (zde je mu teprve 35). Jako „černá duše“ uzavře dohodu s mediálním magnátem (Anthony Hopkins), který má krásnou dceru. Ve zkratce – i smrt může mít city (tak ji/ho moc neštvěte).

 


Jestli vás filmy opravdu zajímají, může mrknout na náš přehled filmů z nejrůznějších kategoriíTam jsme totiž shrnuli články a témata, které už o filmech máme napsané. Třeba vás tam něco zaujme.

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...