Film a filosofie? Proč ne!

Slavný filosof Noam Chomsky spojil síly s neméně slavným režisérem Michelem Gondrym a vznikl unikátní dokument. O filosofii však netočí jen oni.

Perverzní průvodce filmem/ideologií

V poslední době nemá zájemce o filosofii a zároveň film nouzi o zajímavé projekty. Z dokumentů jmenujme dva díly Perverzních průvodců, ve kterých nejnebezpečnější filosof západu, Slavoj Žižek, hloubkově analyzuje naší kulturu, a to skrze drahé velkofilmy. Produkty konzumní kultury tak používá k její vlastní kritice, navíc vtipnou a poutavou formou. Podvratné myšlenky baví a netušené úhly pohledu totálně převrací smysl kdejakého kultovního snímku.

Žižek má po čepicí.

Is the Man Who Is Tall Happy?

Co tu máme dále? V úvodu jsme zmínili Chomskyho s Gondrym. Jejich nejnovější film, Is the Man Who Is Tall Happy?, si našel cestu i na Berlínský filmový festival. Chomského filosofické náhledy o tom, že ne vše, co bereme za samozřejmost, je opravdu tak samozřejmé, jsou doplněny Gondryho vizuálně podmanivou animací. Umění a filosofie se tak pokouší vytvořit syntézu, kdy se obě vrstvy navzájem nejenže neruší, ale naopak se umocňují. Povedlo se? Na odpověď si budeme muset ještě nějaký čas počkat, česká distribuční premiéra dosud stanovena nebyla. A kdo ví, zda bude.

Gondry a Chomsky, pekelná kombinace.

Nikdo neposlouchá

I v českých luzích a hájích může vzniknout obdobné dílko. Svědčí o tom snímek Nikdo neposlouchá. Portrét uznávaného filosofa Václava Bělohradského dá nahlédnout do jeho základních filosofických myšlenek, ale také do osobní historie a vlivů, které jeho myšlení formovaly. Ano, tvůrce Sedláček sice úplně nestíhá intelektuálnímu tempu Bělohradského, přesto jde, na české poměry, o povedený a důležitý dokument. Ač již deset let starý, jeho výhodou je, že ho lze zdarma zhlédnout na stránkách České televize.

Vašek má taky pod čepicí.

Hannah Arendtová

Z hraných filmů, které v poslední době vznikly, jmenujme třeba Hannah Arendtovou. Životopisný snímek mapuje několik let v životě této světoznámé německé filosofky. Děj se točí hlavně okolo jejího snad nejznámějšího díla „Eichmann v Jeruzalémě“. Její „objev“ banality zla, kdy i ten nejobyčejnější člověk z nás je schopen těch nejhorších zločinů a ohavností, rozpoutal bouřlivé a až hysterické reakce intelektuálních elit té doby. Hannah však hledání pravdy staví vždy na první místo, i před mezilidské vztahy a přátelství. I přes to, že filosofické činnosti Arendtové je věnován menší prostor, stojí film za pozornost.

Z filmu Hannah Arendt.

Turínský kůň

A teď něco trochu jinačího. Píše se rok 1889 a Fridrich Nietzsche přijíždí do Italského Turína. Zde objímá koně, rozpláče se, ztrácí vědomí, ale hlavně i svůj rozum, který až do své smrti nenabyde zpět. Smutný to konec jednoho z největších filosofů a proroků moderních dějin, který svými názory dráždí a provokuje veřejnost dodnes. Jenže co se stalo s oním koněm? Právě na to se pokouší odpovědět snímek maďarského režiséra Bély Tarra. Existenciální freska s minimem dialogů a prostými, dlouhými záběry doprovázenými emotivní hudbou strhne diváka svou znepokojivostí a hlavně hutnou meditací nad těžkým lidským údělem.

Člověk a kůň.

 

Foto: Česká televize, www.berlinale.de, Dasfilmfest.cz, thepervertsguide.com

Podobné články

Herci malých rolí

Klasik kdysi řekl, že není malých rolí, pouze malých herců. Ony ale malé role jsou. A mají své česk...