Aperitiv a digestiv, víte co je co? Víte jaký je mezi nimi rozdíl?

Chcete si rozšířit obzory a vědět přesněji co je to aperitiv a co digestiv a kdy se podávají?
Aperitiv a digestiv

Chystáte večeři a rozhodujete se jakými alkoholickými nápoji doplníte vaše menu? Nebo si jen chcete rozšířit obzory a vědět přesně co je to aperitiv a co je digestiv? Co hostitel, to jiné chutě, menu, ale také nápoje. Víte, kdy se podávají? V následujícím článku si tyto dva nápoje osvětlíme a probereme jaké jsou nejoblíbenější u nás v Čechách.

Co je to aperitiv a digestiv?

Původ slov apéritif a digestif vychází z francouzského jazyka. Slovo apéritif znamená otevírací. Aperitiv se podává před prvním chodem a zpříjemňuje čekání na hostinu. Digestif znamená zažívací a nápoj se podává po jídle. Alkohol volte, který chutná hostům nebo vám. Existují ale některé zásady a doporučení, které bystě měli jako správní hostitelé vědět. Pojďme se tedy na to podívat.

Aperitiv

Aperitiv se zpravidla podává před prvním chodem cca 15 až 20 minut před jídlem. Jedná se o takzvaný 0 chod, který má hosty povzbudit a navnadit jejich chuťové pohárky. Aperitiv má také svou společenskou funkci, kdy během podávání nápoje mají hosté příležitost se seznámit. Navíc hostitel může spočítat při podávání aperitivu, kolik hostů dorazilo a kolik porcí servírovat.

Alkoholický drink by se měl podávat v menším množství a neměl by být příliš sladký, aby neovlivnil chutě následujících chodů jídla. Obecně je lepší zvolit nápoj s nižším obsahem alkoholu.

Aperitiv

Co se týče volby druhu nápojů neexistují žádná pevná pravidla. Trendy se mění s časem. Nejčastěji se ale podává bílé, nebo červené víno. Také sekt, který je tradičním aperitivem slavnostních a svatebních přípitků. Nic nezkazíte ani výběrem míchaných koktejlů. Nejčastějším koktejlem míchaným jako aperitiv je aperol. Na Slovensku se můžete potkat před hostinou také se slovenskou pálenkou. A dá se říci, co země, to jiný oblíbený aperitiv.

Digestiv

Digestiv je nápojem, který se podává po jídle a zpravidla obsahuje větší množství alkoholu. Digestivy podporují trávení a doplňují sníženou hladinu trávicích enzymů. Alkohol totiž krátkodobě uvolňuje hladkou svalovinu v žaludeční stěně a snižuje pocit plnosti.

Digestiv by měl svou chutí vhodně doplňovat menu. Základním pravidlem je neservírovat stejný nápoj, který jste podali hostům jako aperitiv. Digestiv se servíruje zpravidla samostatně, ale při vhodných příležitostech lze digestiv podávat i současně s posledním chodem.

Digestiv

Při výběru vhodných nápojů se nejčastěji podávají vinné destiláty jako je koňak, armagnac, brandy nebo Metaxa. Pálenkou nebo bylinnými likéry (které podporují trávení) rozhodně také nic nezkazíte. Dalším vhodným alkoholickým nápojem podporující trávení je třeba ořechovka.

Kreativitě se meze nekladou, tudíž jako třešničku na dortu můžete volit i z dalších nápojů jako je vodka, gin, whisky, tequila nebo také portské víno. Ve Francii se často podává šampaňské, které je v jiných končinách spíše podáváno jako aperitiv.

Aperitiv a digestiv v Česku

V Čechách se nejčastěji setkáme s aperitivy jako je Cinzano nebo Martini. Dále máme ve zvyku podávat bílé, nebo červené víno nebo také sekt. S rostoucí tendencí oblíbenosti míchaného drinku Aperolu nešlápnete vedle ani s ním.

U volby digestivu nejčastěji volíme českou pálenku a becherovku. Víte, že becherovka vznikla původně jako žaludeční kapky? Po vydatném menu je tedy ideální volbou. V posledních letech jsou také velmi oblíbené digestivy whisky, rum nebo Metaxa.


Váháte stále jakým alkoholickým nápojem doplníte menu? Pak se podívejte na článek o nejlepších alkoholických nápojích nebo o nejlepších míchaných nápojích.

Podobné články